1945. február 13-án több mint száz nap után zárult le Budapest ostroma, amely a II. világháború egyik leghosszabb és legvéresebb várostroma volt és egy összetört fővárost hagyott maga után. Az ostrom történetére, áldozataira és következményeire emlékezve készítettük el Töredékek – Az ostrom utáni Budapest egy amerikai hagyaték tükrében c. időszaki kamara-kiállításunkat.
A tárlat egy 2016-ban a Hadtörténeti Múzeumnak adományozott fénykép-hagyatékon, és a hagyaték egykori tulajdonosának Magyarországon szerzett emlékein keresztül kívánja bemutatni, hogyan változott meg a II. világháborús bombázások és az ostrom következtében a főváros képe.
A hagyaték egykori tulajdonosa Edward J. Czerniuk amerikai dandártábornok 1912. december 25-én született New Yorkban. 1935-ben vonult be az Amerikai Hadsereg 2. tábori tüzérezredének 1. zászlóaljához, Fort Calytonba. Több áthelyezés után 1938-ban a tartalék tábori tüzérségnél hadnagyi rendfokozatra emelték, majd 1940-ben aktív szolgálatba lépve tüzérségi mérnök lett a kelet new yorki kikötő-védelemnél. 1945 és 1947 között a Magyarországon felállított Szövetséges Ellenőrző Bizottság amerikai missziójának egyik képviselője volt, őrnagyi rendfokozatban. 1945-ben részese volt annak az amerikai különítménynek is, amely hazahozta Salzburgból a Szent Jobbot.
Magyarországon töltött ideje alatt Czerniuk dandártábornok (akkor őrnagy) egy körülbelül száz darab fényképből álló sorozatot kapott ajándékba a Horthy-kori Budapestről, és itt töltött évei alatt maga is készített fényképeket az ostromtól romba dőlt fővárosról. Így jött létre az a fotógyűjtemény, amelyet Czerniuk dandártábornok 2003-ban bekövetkezett halála után lánya, Gloria Ann Czerniuk örökölt. A hölgy és férje 2016-ban Magyarországra látogatott és a műtárgyakat a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak adományozta. Ezzel az adománnyal lehetővé tette a kiállítás létrejöttét.
A tárlaton 4 fővárosi helyszínen keresztül mutatjuk be a fővárosban végbement változásokat. Három helyszínt tematikus pop up fal mutat be: a Városliget – Hősök tere, a Parlament – Bazilika és a Budavári Palota a Czerniuk hagyaték fényképeiből tevődik össze, kiegészülve olyan történelmi tényekkel és érdekességekkel, mint a Szent Jobb hazatérése vagy a Szövetséges Ellenőrző Bizottság feladatai, amelyek mind 1945-höz és a fővároshoz, mind a hagyaték gazdájához kötődnek. A negyedik helyszín a többitől eltérő módon, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum archív anyagain keresztül mutatja be a Múzeum 1930-as évektől 1945-ig terjedő érdekes történetét, szemléltetve, hogy az Intézmény épülete, gyűjteményei és munkatársai hogyan élték meg a háborút és annak következményeit.
A kiállítás tárgyai között a látogatók megtekinthetik a Hadtörténeti Múzeumnak a II. világháború és a főváros ostroma során megsérült műtárgyait, valamint két tematikus tárlóba rendezve az országot ért bombázás eszközeit (vagyis az amerikai és szovjet rombolóbombát és repeszbombát) és a magyar–német légvédelem lőszereit (a védekezés eszközeit).
A mai elvárásokhoz igazodva a tárlatot kiegészíti egy interaktív érintőképernyő, amelyen a látogatók Budapest térképén barangolva saját maguk fedezhetik fel a fővárosról készült fényképeket, valamint folyamatos fénykép-vetítésre is sor kerül.