A Nemzeti Kulturális Alap Múzeumi Szakmai Kollégium 2007 szeptemberi pályázatán a Hadtörténeti Múzeum Plakát- és aprónyomtatványtár számára megítélt támogatás eredményeként 10 darab I. világháborús grafikai plakát nyerte vissza eredeti állapotát és immár az intézmény új kiállításainak keretében a nagyközönség is megtekintheti ezeket a korabeli nagyméretű nyomtatványokat.
Bízvást állíthatjuk, hogy az intézet alapítása, 1918. után folytatott tudatos gyűjtés, valamit a társadalom részéről megnyilvánuló ajándékozási kedv eredményeként a Plakáttár legjelentősebb és legnagyobb darabszámú részét az e korszakhoz tartozó anyag teszi ki. Kimeríthetetlen tárháza ez a háború idején folytatott hivatalos hadi propagandának, illetve a hátországi mindennapokra utaló ismereteknek. Bíró Mihály, Földes Imre, Haranghy Jenő, Biczó András, Bortnyik Sándor, Geiger Richárd, Chabada Béla, Heller Ödön, Végh Gusztáv, Bér Dezső, Honti Nándor, Kónya Sándor, Vértes Marcell, Moldován Béla, Pólya Tibor, Kober Leo, Kürthy György, a kor neves grafikusainak ismert alkotásai mellett olyan amatőr, katonai alakulatnál szolgáló képzőművészek munkái is megtalálhatóak, akik egy-egy ezred jótékonysági rendezvényéhez készítették terveiket.
Az elsősorban a háborús hátország hétköznapjairól tanúskodó plakátok között fellelhető a hadi kiadások finanszírozására tervezett hadikölcsön-, az elesett katonák hozzátartozóinak és a rokkantak megsegítésére szervezett különböző jótékonysági rendezvények-, könyvek-, újságok és filmek reklámozására szolgáló plakátok.
Sajnálatos, hogy ez a rendkívül értékes gyűjteményrész nemcsak a múló idő, hanem a háborús papír rossz minősége következtében mára töredezővé, porlóvá vált, jelentős állagmegóvásra, restaurálásra szorul. Az anyagok múzeumba kerülése óta viszonylag folyamatosan került sor állapotuk megőrzésére, javítására, de a darabszámukra való tekintettel is ezt a tevékenységet a jövőben fel kell gyorsítani. Az elkövetkező évek tervei között szerepel a teljes gyűjteményrész mai követelményeknek maradéktalanul megfelelő, programozott restauráltatása és a nagyközönség számára kiállításokon való bemutatása.
Az NKA-hoz benyújtott pályázattal is ezen elképzeléseinket kívántuk megvalósítani.
A restaurálásra kiválasztott valamennyi falragasz publikálatlan. Közöttük több, a háború témájával foglalkozó korabeli film plakátja is található. Ezek a maguk nemében is kuriozitásnak számító plakátok, reményeink szerint mind a nagyközönség, mind a szakemberek elismerést kivívják, és hozzájárulnak a háborús hétköznapok jobb megismeréséhez.
A plakátok megnevezése:
1. Chabada Béla
Árkásznap Népünnepély aug. 19. és 20-án Új-Szegeden, 1917.
Gesellschaft für graphische industrie, Wien
2. Heller Ödön
Utásznap szeptember 2-án a Stefánia parkban, 1917.
Engel Lajos Műintézete, Szeged
3. Geiger Richárd
Az üldözöttek. Hogyan bánnak a francziák az internáltakkal Uránia, 1917.
Kunossy Plakát Műintézet, Budapest
4. Pán ?
Sundal Filmdráma 4 felvonásban Br. Hatvany Lili ötlete nyomán írta Feiner Pál A főszerepben Gombaszögi Frida
Seidner plakát- és címkegyár
5. Szombaton megnyílik a Vilmos mozi
The Royal Vio Városliget Állatkert mellett
Fejér és Glatter, Budapest
6. Biczó András
Uránia. Károly Bakák Korcsmáros filmdrámája Őfelsége a király nevét viselő cs. és kir. 19. gye. rokkantjai, özvegyei és árvái javára
Corvin-mozi
Seidner plakát- és címkegyár
7. Sátori Lipót
Uránia
Hajók előre!, 1917.
Seidner plakát- és címkegyár, Budapest
8. Beregi Oszkár játssza a főszerepet a Károly Bakák háromfelvonásos hatalmas filmdrámában Bemutatja az Uránia Színház Azonkívül szenzációs kísérő műsor! Thália-műintézet, Budapest
9. Fedák Sári és Hegedüs Gyula bakadalokat énekelnek Beregi Oszkár szaval... A matiné keretében először kerül színre a Károly Bakák című 3 felvonásos Thália-műintézet
10. Földes Imre
A muníció király
Amerikai háborús történet az 1915/16 évből 3 részben
Seidner plakát- és címkegyár, Budapest
Babucsné Tóth Orsolya
gyűjteményvezető
Plakát- és aprónyomtatványtár