menu in

A két háború közötti Magyar Királyság hadtörténete

A Nemzeti Hadsereg

A Nemzeti Hadsereg, az ország egyetlen szervezett fegyveres ereje a szegedi ellenforradalmi kormány 1919. június 6-ai rendelete alapján önként jelentkezőkből szerveződött a vörösterror elleni küzdelemre és a rend helyreállítására. Két gyenge zászlóaljból, egy-egy huszárszázadból, tüzérosztályból, utászzászlóaljból és közel 1000 főt kitevő tiszti századokból állt. A haderő szervezésére Horthy Miklós altengernagy vezetésével megalakult a Fővezérség. A bevezetett kényszersorozások eredményeként szeptember végén 30 000 fő állott rendelkezésére. A sorozások szervezésére és a megalakuló csapatok felállítására az ellenőrzött területeken katonai körletparancsnokságokat állítottak fel. 1920-tól a katonai közigazgatás alapja a hét újonnan szervezett katonai körletből állt. Hadosztályai három gyalogezredből, egy lovasosztályból, egy tüzérosztályból és a műszaki csapatokból állt. Ezeken kívül két dandárból álló lovashadosztályt és egy budapesti székhelyű, területen kívüli hadosztályt terveztek a hadrendbe. A Fővezérség ezt követően megszűnt és a vezérkar vette át a haderő kiképzésével, alkalmazásával és működésével kapcsolatos feladatokat.

Őszre a haderő létszáma meghaladta a 100 000 főt. A magyar politikai és katonai vezetés abban reménykedett, hogy a győztes hatalmak a szovjet Vörös Hadsereg lengyelországi hadműveleteire való tekintettel támogatni fogják az antibolsevista alapokon álló magyar haderő kiépítését és egyúttal biztosítékot nyújthatnak a szomszédos államok területi követeléseivel szemben. A magyar vezetésnek azonban csalódniuk kellett revíziós hadműveleti terveikben. Az antant elsősorban a Monarchia területén létrejött utódállamok helyzetét és katonai erejét kívánta megszilárdítani, hogy azok készek legyenek Szovjetunió elszigetelésére és a német revansvágyak féken tartására. 1921 nyarán megalakult a Csehszlovákia, Románia és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság által szervezett, Magyarország ellenes szövetség, az ún. kisantant. Az ország számára a békeszerződés maradéktalan betartása és haderejének leszerelése maradt.

Fotó: Horthy Miklós altengernagy, fővezér Nemzeti Hadseregének bevonulása Budapestre, 1919. november 16-án

 

Fotó: A Nemzeti Hadsereg budapesti ún. katonai körletének megalakulása a Vérmezőn, 1920.

 

Az elrejtett magyar királyi Honvédség

 

Az 1920. június 4-ei trianoni békediktátum katonai rendelkezései derékba törték a közel 100 ezres haderő kifejlesztésére irányuló törekvéseket. Megszüntették az általános védkötelezettséget, a magyar haderő csak önkéntes alapon szerveződhet, feladatát a belső rend fenntartásában és a határszolgálat ellátásában határozták meg. A haderő létszámát 35 ezer főben állapították meg, amelyben 1750 tiszt szolgálhatott. Az engedélyezett létszámot önként jelentkező toborzottakkal tölthették fel, akiknek legalább 12 évi szolgálatot kellett vállalniuk. A hadra fogható férfi lakosság elenyésző része kaphatott katonai kiképzést. Megtiltották a repülőgépek, hadihajók, páncélosok, vegyi fegyverek és a 10,5 cm-nél nagyobb űrméretű lövegek tartását és beszerzését is. 1921. június 1-jéig át kellett térni a békediktátumban előírt hadrendre, végrehajtását a Szövetségközi Katonai Ellenőrző Bizottság ellenőrizte.

A békediktátum által meghatározott legnagyobb létszámon belül magasabbegységeket is lehetett szervezni. A hadvezetésnek az volt az érdeke, hogy minél több, önálló hadművelet végrehajtására képes seregtestet tartson fegyverben. Mivel csupán négy hadosztályt szerelhettek volna fel, a minél több seregtest fenntartása érdekében áttértek a dandárszervezésre. A rendelkezésre álló keretből hét dandárt szerveztek, melyek – különböző fegyvernemi alakulataik lévén – 1922. május 1-jétől a vegyesdandár elnevezést kapták. A magyar királyi honvédségnek nem lehetett vezérkara. A hírszerzés megszervezéséhez, illetve a haderő béke és háborús alkalmazásához szükséges feladatok ellátására szolgáló vezérkart előbb a VI. csoportfőnökség, majd Katonai Főcsoportfőnökség néven a Honvédelmi Minisztérium szervezetében rejtették. 1922. január 4-én a honvédség nyílt irányítására létrehozták a honvédség Főparancsnokának intézményét, amely a haderő vezetésével és kiképzésével kapcsolatos feladatokat látta el. A honvédelmi miniszter továbbra is a politikai képviselettel és az anyagi és személyi feltételek megteremtésével foglalkozott. Ez a hármas tagoltsága 1940. március 1-jéig megmaradt.     

A katonai vezetés az engedélyezett létszámon felüli tagokat, főként a hivatásos tiszteket úgy próbálta megsegíteni, hogy kevésbé ellenőrzött rendvédelmi szervezetekben, testületekben és más minisztériumokban rejtették el. Így került a Belügyminisztérium állományába Rendőrújonc Iskola néven egy-egy gyalog- és vasútépítő-zászlóalj, illetve lovas- és páncélgépkocsi-osztag, illetve a folyamőrség. A csendőrséghez hét csendőrlovas-alosztályt rejtettek el, a határrendőr feladatokat ellátó vámőrség a Pénzügyminisztériumhoz, a jövendő légierő keretét alkotó Légügyi Hivatal pedig a Kereskedelmi Minisztériumhoz került. A katonai középiskolák és a méneskar is rejtett keretek között folytatta működését.   

Fotó: A m. kir. Honvédség 12. gyalogezredének díszszemléje a nyíregyházi főtéren, 1922.

 

Fotó: Horthy Miklós kormányzó látogatása Pécsett. A vasútállomáson jelen volt Soós Károly altábornagy, a 4. vegyesdandár parancsnoka, Belitska Sándor altábornagy, illetve Magasházy László őrnagy, a kormányzó szárnysegéde.

 

A honvédség egyre nyíltabb fejlesztése

 

Az 1920-as évek második felében külföldi kölcsönök jóvoltából stabilizálódott a magyar gazdaság, ugyanakkor sikerült kilépni az elszigeteltségéből és Olaszország, majd Németország felé nyitni. 1927. március 31-én a Szövetségközi Katonai Ellenőrző Bizottság elhagyta az országot és csupán alkalmi vizsgálatok folytak. A politikai és gazdasági helyzet ilyetén való alakulása lehetővé tette, hogy katonai vezetés titokban hozzákezdjen a békediktátum tilalmait megszegő katonai előkészületekhez. Határozat született a haderő fejlesztéséhez, melyet 1928 és 1930 között kellett végrehajtani. A honvédség létszámát az időszak végére 62 500 főben állapították meg, amely 1930. október 1-jén némileg elmaradt a tervezettől. A vegyesdandár, az önálló lovasezredek és a Fővezér-közvetlen alakulatok tüzérségét megnövelték és a jövendő páncélos fegyvernem magjaként felállítottak egy páncéljárműves osztályt, amely harckocsikkal még nem rendelkezett. A katonai vezetés az adott pénzügyi körülményei miatt – a kis létszámú, jól felszerelt elit haderő helyett csak egy nagy létszámú, gyengén gépesített tömeghaderő létrehozására törekedhetett. A fennálló tilalom ellenére 1932-ben bevezették az általános védkötelezettséget, a haderőt „K” (kényszer) toborzás útján, sorozással egészítették ki. A szolgálati idő 18 hónap volt, de 12 hónapi szolgálat után leszerelhették a katonákat. Ezzel azt akarták elérni, hogy minél több korosztály kaphasson kiképzést. 1933-tól „belbiztonsági gyakorlatok” fedőnéven a tartalékosok továbbképzését is elkezdhették. 1935-ben a haderő létszáma 67 900 főt tett ki.

Az 1932-ben jóváhagyott fejlesztési terv 21, egyforma szervezésű és felszereltségű gyaloghadosztály, illetve gépesített alakulatok felállítását írta elő. Közvetlen célként a meglevő hét vegyesdandár háromezredes hadosztállyá történő fejlesztését tűzték ki. A tüzérség megnövelésén kívül egy motorizált tancsapatot is terveztek felállítani. Első lépésként a vámőrséget határőrséggé szervezték át. A határőrkerületek mindegyikében egy-egy határőrezredet állítottak fel, melyek a vegyesdandárok rejtett 3. gyalogezredei lettek. Megalakult a gépkocsizó csoport és a légierő fejlesztését is elkezdték. Az 1930-as évek békehadrendjeiben vegyesdandáronként három-három, azaz 21 gyalogezred, illetve három-három, vagyis 21 tüzérosztály szerepelt. Mozgósításkor ezek száma megkétszereződött, „ikreződött”. Ez történt a tábori tüzérosztályok esetében is. Az így felállt, két gyalogezredből és egy tüzérezredből szervezett vegyesdandárok a támogató és ellátó alakulatokkal kiegészítve alkották a hadihadrend alapseregtesteit.

1932-33-ban Gömbös Gyula miniszterelnök fontos tárgyalásokat folytatott Mussolinivel, majd Hitlerrel a honvédség fegyverzeti anyaggal történő ellátásával kapcsolatban. Rövidesen konkrét események is történtek e téren. 1934. március 17-én aláírták a magyar-olasz-osztrák egyezményt (római paktum), amelynek az volt a legfontosabb, haderőre vonatkozó része, hogy Ausztria titokban átadott Magyarországnak 42 000 puskát és 490 darab géppuskát a hirtenbergi fegyverraktárból. Miután Németország felmondta a versailles-i békediktátumot, megszűnt az ellenőrzés veszélye és a rejtés formálissá vált. Ugyanakkor a gazdasági helyzet javulása is lehetővé tette a honvédség fegyverzetének gyarapítását és modernizálását.

1931-ig a nyílt hadrendben a vegyesdandárok rejtett harmadik határőrezredükkel seregtestekké egészültek ki. A mennyiségi fejlődéssel együtt minőségi előrelépés is történt. Az 1936-ban rendszeresített páncéltörő ágyúkkal, nehézpuskákkal és aknavetőkkel jelentősen megnőtt a gyalogság tűzereje. A légvédelmi tüzérségnek 1937-ben 11 gépágyús és 18 ágyús üteg volt, amelyeket svéd licenc alapján helyben gyártott lövegekkel szereltek fel. A gyorsan mozgó alakulatokat a vegyesdandárok kerékpáros zászlóaljain kívül két lovasdandár képviselte egyenként két-két huszárezreddel. A gépkocsi csoporton belül egy gépkocsizó zászlóalj alakult és egy páncéljárműves osztály egy páncélgépkocsi- és két harckocsiszázaddal. A páncélos fegyvernemet az olaszoktól vásárolt 150 darab 3,5 tonnás Ansaldo kisharckocsi képviselte.

A gazdasági és külpolitikai körülmények további kedvező alakulása folytán Darányi Kálmán miniszterelnök 1938. június 2-án a honvédség felfegyverzésére és az ország védelmi képességének növelésére egymilliárdos beruházási programot hirdetett meg. Életbe lépett az ún. Huba hadrendfejlesztési terv, amelynek első fázisa egy 107 000 fős béke- és 250 000 fős hadilétszámú honvédség kiépítését tűzte ki célul. A mennyiségi fejlesztés eredményeképpen három hadseregre, s kezdetben hét hadtestre tagozott, 21 gyalog-, két gépkocsizó, két lovas-, egy folyamőr- és egy repülődandárból, három hadosztálynyi határbiztosító erőből, valamint a fővezérség- és hadtestközvetlen alakulatokból álló haderő kialakítása kezdődött meg. Ezen terv a felvidéki és észak-erdélyi területek visszacsatolásával módosult, így a honvédség két újabb hadtesttel és hat gyalogdandárral bővülhetett. Eközben megindult a páncélos csapatnem és a légierő kiépítése és fejlesztése is. A hadiipar intenzív fejlesztése révén a honvédség technikai szintje a háborús évek alatt ugyan emelkedett, azonban sohasem juthatott el olyan fokra, amely a második világháborús hadirészvétele során adódó feladatok megoldására maradéktalanul alkalmassá tette volna. Ezen lépések előfeltételeként az egykori szomszédos kisantant államok a bledi egyezményben ismerték el Magyarország fegyverkezési egyenjogúságát és kötelezettséget vállaltak a területükön élő magyar kisebbség helyzetének javításáért.

Fotó: A Haditechnikai Intézet (HTI) által modernizált 10 cm-es löveg utódjai, az 1914/a M 10 cm-es könnyűtarackos szakasz 

 

Fotó: A Katonai Szövetségközi Ellenőrző Bizottság ellenőrzése egy katonai raktárban

 

Fotó: 1936 M 4 cm-es légvédelmi gépágyú, tűzvezetés szárazföldi célokra

 

Fotó: A Rendőrújonc Iskola vállpaszományos hallgatóinak kiképzése Crossley páncélgépkocsival Pesthidegkúton (1932. június 10.)

Parancsnokság Jogi és Igazgatási Osztály Törzsosztály Személyügyi Iroda Hadtörténeti Múzeum Tárgyi Gyűjteményi Osztály Dokumentációs Osztály Múzeumpedagógiai Részleg Hadirégészeti Részleg Kiállítás Üzemeltető Részleg Hadtörténeti Kutató Intézet Hadtörténeti Kutató Osztály Szerkesztőség Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár Bécsi Kirendeltség Hadtörténelmi Levéltár Hadtörténeti Térképtár Hadtörténeti Könyvtár Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóság Belföldi Hadisírgondozó Osztály Külföldi Hadisírgondozó Osztály Kutató és Ügyfélszolgálati Osztály Üzemeltetési Részleg Gazdasági Igazgatóság Logisztikai Osztály Pénzügyi Részleg Központi Irattár Nyilvántartó Osztály Irattári Osztály Igazolási és Ügyfélszolgálati Osztály